top of page
kufrik_4.jpg

Ne každý vyrůstá ve své původní rodině. Až 500 dětí každý rok opouští porodnici bez své biologické matky a k pěstounům, adoptivním rodičům nebo do kojeneckého ústavu si nese jen propouštěcí zprávu z porodnice. Nedozví se z ní ale, jak přišlo na svět, jak vypadalo ani, kdo ho choval v náručí místo maminky.

 

Pro tyto děti napadlo vrchní sestru FNKV Michaelu Chmelařovou schraňovat první vzpomínky a Martina Opava s Ivou Říhovou z Nadačního fondu La Vida Loca její myšlenku realizují Životem v kufříku. Od r. 2015 postupně zapojují porodnice z celé České republiky a spolu se zdravotníky plní dětem kufříky porodním náramkem, fotografiemi, prvním dudlíkem, oblečkem nebo hračkou, kterou uháčkovala jedna z dobrovolnic a spoustou osobních předmětů a vzkazů. 

 

Málokdo si dovede představit, jak těžké je pro děti vyrovnat se v dospívání s tím, že je matka po porodu odložila. Cítí se nechtěné, nevědí nic o začátku svého života, nemohou srovnávat svou podobu s vlastními dětmi a prožívat pocit rodinné sounáležitosti. Život v kufříku jim dává vědět, že i tyto děti byly milovány, s láskou chovány sestřičkami, opečovávány lékaři, že jim babičky v domovech pro seniory ručně vyrobily hračky a myslely na ně. Kufřík nese jasnou zprávu:  

„Jsi pro nás důležitý a stál jsi nám za to, abychom pro tebe tohle všechno připravili!“

Projekt nemá ve světě obdoby, neustále roste a vylepšuje obsah kufříků i svých programů. Aktivní jsou v něm i zdravotníci, dětští psychologové, pěstouni a adoptivní rodiny - ti všichni pomáhají cenné vzpomínky uchovat.

Život v kufříku symbolizuje vazby, vztahy, komunikaci, životní příběhy a kotvy tolik důležité pro sebepřijetí a identitu každého z nás. Projekt je primárně cílen na ty nejzranitelnější - novorozence, které opustili biologičtí rodiče. Tím ale projekt nekončí, ba naopak začíná... Podporuje dětské hledání sebe sama, rodičovskou vazbu s dítětem i důležitou roli babiček a dědečků, kteří mají dar sdílení a vzpomínek.

PŘESAH PROJEKTU

ODLOŽENÍ NOVOROZENCI 
kteří se hned na začátku života ocitli sami a svou identitu nemají

  • startovací kufřík s prvními životními vzpomínkami

DĚTI 
které svou osobnost a identitu budují

  • preventivní programy ve školách

  • kufřík na osobní poklady a vzpomínky 

RODIČE
kteří osobnost a identitu dětí zásadně ovlivňují 

  • kufřík na rodinné vzpomínky, které spojují
     

BABIČKY A DĚDEČCI
kteří mají dar předávat, sdílet a vzpomínat

  • kufřík na talismany, vzpomínky pro vnoučata

  • aktivizační činnost pro seniory

Přijďte na naši událost

arrow&v
arrow&v

Děkujeme za registraci na naši událost. Brzy na viděnou!

bottom of page