top of page

Věříme, že každé dítě má právo znát svůj příběh.

Ne každý vyrůstá ve své původní rodině. Až 500 dětí každý rok opouští porodnici bez své biologické maminky a k pěstounům, adoptivním rodičům nebo do kojeneckého ústavu si nese jen propouštěcí zprávu z porodnice. Nedozví se z ní, jak přišlo na svět, jak vypadalo ani kdo ho choval v náručí místo maminky.

Spolu se zdravotními sestričkami plníme dětem kufříky porodním náramkem, fotografiemi, otisky nožiček, prvním dudlíkem, osobními vzkazy, oblečkem nebo hračkou, kterou uháčkovaly dobrovolnice.

Jak to začalo?

MUDr. Michaelu Chmelařovou, vrchní sestru ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, napadlo odloženým dětem schraňovat první vzpomínky. Zakladatelka projektu Život v kufříku Martina Wojtylová Opava se s Michaelou Chmelařovou potkala během svého těhotenství a poprvé se dozvěděla o odložených dětech v porodnici. V roce 2015 založila Nadační fond LA VIDA LOCA jako poděkování Vesmíru za uzdravení svého muže z rakoviny. Obrovskou vděčnost, kterou jako maminka dvou malých dětí cítila, potřebovala vložit do smysluplné práce na podporu těch méně šťastných. Namísto onkologie si vybrala pomoc odloženým novorozencům, protože jak sama říká: „Zvládneme vše, jen na to nesmíme být sami“.

Projekt, Život v kufříku si získal okamžitou podporu předních českých neonatologů, psychologů, zdravotních sester, přechodných pěstounů a stovek dobrovolníků. Aktuálně je v projektu zapojeno 63 porodnic napříč Českou republikou. 

SA109923-211.jpg

Martina Wojtylová Opava

Jak se cítí odložené dítě?

Život v kufříku symbolizuje vazby, vztahy, komunikaci, životní příběhy a kotvy tolik důležité pro sebepřijetí a identitu každého z nás.

Málokdo si dovede představit, jak těžké je pro děti vyrovnat se v dospívání s tím, že je matka po porodu odložila. Cítí se nechtěné a žijou s pocitem, že je maminka opustila, protože jsou špatní. Nevědí nic o začátku svého života a nějaký čas trvá než začnou lidem opět věřit. Život v kufříku jim dává vědět, že byly milovány, s láskou chovány sestřičkami, opečovávány lékaři, že jim seniorky v domovech pro seniory ručně vyrobily hračky a myslely na ně. Kufřík nese jasnou zprávu:  

„Jsi pro nás důležitý a stál jsi nám za to, abychom pro tebe tohle všechno připravili!“

Jak se projektu daří?

Projekt Život v kufříku nemá ve světě obdoby. Neustále roste, vylepšuje obsah kufříků a vytváří návazné programy. Aktivní jsou v něm i zdravotníci, dětští psychologové, pěstouni a adoptivní rodiny. Získal Cenu evropského občana 2023 udělovanou Evropským parlamentem. Zakladatelka Martina Wojtylová Opava navíc získala za realizaci projektu ocenění Laskavec udělovanou Nadací Lilie a Karla Janečkových.

bottom of page